Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych dolegliwości, jednak pomimo tego potrafią okazać się bardzo bolesne. Określa się tak zmiany w żyłach, wskutek których te rosną i są zauważalne. Co istotne, żylaki są kłopotem nie tylko kosmetycznym – nieleczone są w stanie bowiem generować komplikacje, a ich pojawienie się niedobrze rzutuje na stan psychiczny chorego. Zazwyczaj umiejscawiają się na łydkach oraz udach, ale mogą wystąpić także w gardle lub odbycie – wówczas mówimy o hemoroidach. Warto poza tym zaznaczyć, że żylaki czasem są objawem niebezpiecznych chorób. Jak zatem leczyć żylaki? Czemu się pojawiają?
Przyczyny tworzenia się żylaków
Żylaki pojawiają się przede wszystkim u pań. Mogą być wynikiem połogu i sporego obciążenia, a poza tym występują także w wyniku długiego przebywania w pozycji stojącej. Z tego powodu zagrożeni nimi są ludzie działający w takich zawodach jak kelnerstwo, handel oraz chirurdzy. Powodem występowania żylaków potrafi być też zakładanie obcisłych rajstop oraz siedzenie. Niebezpieczeństwo ich pojawienia łatwo zminimalizować dużo spacerując oraz gimnastykując się.
Sposoby kuracji żylaków
W razie żylaków bardzo istotne jest szybkie wdrożenie leczenia. Nie powinniśmy walczyć z nimi samodzielnie – słuszniej postąpimy, udając się do sprawdzonego lekarza naczyniowego. Najprawdopodobniej wykorzysta on którąś z nowoczesnych technik – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na włożeniu do środka żyły igły oraz stymulacji jej prądem czy falami akustycznymi.