Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła choroba układu pokarmowego, która bardzo uprzykrza życie. Dowiedz się, jakie są jej objawy oraz jak można je łagodzić.
Co to jest zespół jelita drażliwego?
Wśród wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego jedną z najbardziej uciążliwych jest zespół jelita drażliwego, czyli w skrócie IBS (Irritable Bowel Syndrome). Statystycznie dotyka co dziesiątą osobę w naszym otoczeniu i jest najczęściej występującą przewlekłą chorobą jelita cienkiego i grubego. Jak sama nazwa wskazuje jest to grupa dolegliwości, które mają charakter nawracający.
Leczenie IBS utrudnia fakt, iż ma on naturę czynnościową. Oznacza to, że uważany jest za chorobę psychosomatyczną nieposiadającą organicznego, medycznego uzasadnienie. Ponieważ medyczne przyczyny nie są znane, zespół jelita drażliwego jest chorobą trudną do wyleczenia. Poza środkami farmakologicznymi, które oferuje nie jedna apteka internetowa, pacjentom zaleca się nierzadko konsultację psychologiczną i neurologiczną. Nie zmienia to jednak faktu, że IBS objawia się wyraźnymi dolegliwościami jelit i całego układu pokarmowego.
Zespół jelita drażliwego – objawy typowe
Typowymi objawami IBS są silne bóle podbrzusza i zaburzenie rytmu wypróżnień (biegunki na przemian z zaparciami). Ponadto istnieje szereg innych dolegliwości towarzyszących IBS. Na przykład uczucie niepełnego wypróżnienia, wzdęcia, a także częste zmiany konsystencji stolca i zwiększona produkcja gazów. Co ciekawe te objawy nasilają się w okresach silnego stresu, a także rano. Typową cechą objawów IBS jest także uporczywe nawracanie co najmniej raz w tygodniu, a niekiedy częściej.
Istnieje kilka odmian zespołu jelita drażliwego: IBS z przewagą zaparć, z przewagą biegunek lub typ mieszany. Warto pamiętać, że z zaparciami mamy do czynienia, kiedy stolec oddawany jest rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Z kolei o biegunce mówimy w sytuacji, kiedy oddawany jest bardzo często, co najmniej 3 razy na dobę, oraz ma wodnistą konsystencję.
IBS – kiedy do lekarza?
Lekarze zwracają uwagę, że na ogół IBS ma łagodny przebieg i nie prowadzi do wyniszczenia organizmu. Istnieją jednak objawy uznane za alarmowe, które należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Są to znaczna utrata wagi, krwawienie z odbytu, niedokrwistość oraz zaburzenie połykania. Również w przypadku łagodniejszych objawów dobrze jest zasięgnąć rady lekarza lub dietetyka. Istnieje piśmiennictwo, która dowodzi związku IBS z nieprawidłową dietę, szczególnie bogatą w węglowodany łatwo fermentujące (FODMAP), które nasilają objawy, zwłaszcza biegunki. Produkty zawierające ten typ węglowodanów to między innymi nabiał (mleko, jogurty, biały twaróg), niektóre owoce (jabłka, gruszki, wiśnie), produkty pszenne, a także ksylitol.
Leczenie zespołu jelita drażliwego
Przy ostrym przebiegu IBS należy zastosować specjalistyczne leczenie farmakologiczne oraz przeprowadzić szerszą diagnostykę. W konkretnych przypadkach przyczyna IBS ma charakter psychologiczny, dlatego zaleca się leczenie psychiatryczne lub konsultacje psychologiczne. Przy łagodniejszym przebiegu można zastosować dietę ubogą we wspomniane wyżej węglowodany łatwo fermentujące. Można również wspomóc się środkami z apteki bez recepty, np. Aboca Colilen. Ważne jest także unikanie stresu.
[artykuł partnerski]