Wycięcie polipa

Wycięcie polipa

Polipy mogą wprawdzie wydawać się niegroźne, jednak ich pojawienia nie możemy lekceważyć. Mimo, że bezpośrednio nie szkodzą naszemu zdrowiu, po jakimś czasie mogą zmienić się w nowotwór. Jak więc zdiagnozować narośl w przewodzie pokarmowym? W jakich przypadkach zgłosić się do przychodni? Jak przebiega życie osoby, która miała wyciętego polipa?

Przed wycięciem polipa musimy go zdiagnozować

Objawem, który świadczy o polipie w jelitach bądź żołądku jest charakterystyczny ból towarzyszący zginaniu. Pacjenci często porównują to do dolegliwości miesiączkowych lub zapalenia pęcherza. U ludzi z polipem w przewodzie pokarmowym występują także krew z odbytu, ale często narośl nie daje najmniejszych oznak i diagnozuje się go przypadkowo.

Nie czekaj z wycięciem polipa

Z wizytą u lekarza nie warto zwlekać przede wszystkim dlatego, że nieleczony polip potrafi przeistoczyć się w nowotwór złośliwy. W największym stopniu zagrożeni tym są pacjenci, którzy ukończyli 40 lat.

Metody wycięcia polipa

W razie zaobserwowania małych narośli, wycięcie polipa może być nieinwazyjne. Kiedy natomiast polip jest większy, musi powinien zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Wycięcie polipa nie niestety kończy leczenia – po jego wycięciu, koniecznie należy zbadać go pod kątem występowania komórek nowotworowych.

Jadłospis po wycięciu polipa

Chorzy, którzy mają za sobą wycięcie polipa powinni unikać czerwonego mięsa i konserwantów. Dobrze, kiedy do swojego jadłospisu włączą potrawy dostarczające dużo błonnika oraz naturalną wodę.