Wskazania i przebieg laparoskopowego wycięcia jelita

Wskazania i przebieg  laparoskopowego wycięcia jelita

W dzisiejszych czasach sztuka lekarska stara się propagować bezpieczne metody terapii, które będą mniej bolesne dla chorych. Należy do nich laparoskopowe usunięcie jelita, stosowane w coraz większej ilości szpitali. Lekarze przyznają, że laparoskopia to rewolucja w świecie medycyny. Warto zobaczyć zatem czym jest ta nowoczesna metoda.

Etapy przebiegu – laparoskopowe wycięcie jelita

W tym wypadku lekarz stosuje jedynie 4-5 mikroskopijnych wkłuć skalpelem (około 2 cm) – co jest nowością w porównaniu ze standardowymi metodami leczenia. W szczególnych wypadkach mogą one zostać lekko powiększone w trakcie zabiegu. Później wprowadza się do jamy brzusznej profesjonalne mikronarzędzia oraz kamery monitorujące. Zasadą laparoskopii jest, żeby zarządzać wykonaniem zabiegu za pośrednictwem komputera. Zaletą laparoskopowego wycięcia jelita jest bezpieczeństwo zabiegu. Lekarz nie jest zmuszony bowiem dokonywać dużych nacięć brzucha, gdyż niejednokrotnie kończy się to niebezpiecznymi komplikacjami. Zabieg wykonuje się przy całkowitym uśpieniu pacjenta. Warto również powiedzieć, że przy nowotworach, wycinany odcinek jelita jest uprzednio przekładany do chirurgicznej torebki, żeby nie dopuścić do zainfekowania pozostałych organów szkodliwymi komórkami. Potem woreczek jest wyjmowany z organizmu.

W jakich przypadkach przeprowadza się laparoskopowe usunięcie jelita?

Metoda stosowana jest przy schorzeniach typu choroba Leśniowskiego-Crohna, polipy jelita grubego, wrzody jelitowe i wady jelit, które są niepodatne na tradycyjne metody zabiegowe. Dzięki wykonaniu tej nowoczesnej techniki, chory ma możliwość prędzej opuścić szpital, szwy są niezauważalne, błyskawicznie wraca również wydolność chorego narządu. W polskich i światowych szpitalach regularnie przeprowadzane jest laparoskopowe wycięcie jelita.