Właściwa dieta przy niedożywieniu

Właściwa dieta przy niedożywieniu

Choć zjawisko braku jedzenia jest dziś w znacznym stopniu zwalczone, mnóstwo ludzi zmaga się stale z niedożywieniem. Szczególnie często jest ono wynikiem różnych chorób, na przykład bulimii albo raka. Niedożywienie objawia się nie tylko spadkiem masy ciała, ale również obniżeniem sprawności układu immunologicznego, kłopotami ze skupieniem oraz depresją. Jak sobie z nim radzić? Zadowalające efekty daje zwłaszcza właściwie zbilansowana dieta, ale niekiedy potrzebne okaże się leczenie niedożywienia poprzez żywienie z kroplówki.

Leczenie niedożywienia – co jest najważniejsze?

W leczeniu niedożywienia najistotniejsza jest odpowiednia dieta. Musi ona obejmować tak przyjmowanie optymalnych ilości kalorii, jak i ich właściwe rozplanowanie. Dietetycy odradzają jedzenie zbyt obfitych posiłków – korzystniej bowiem jeść mniej, ale częściej, dzięki czemu organizm będzie mógł w całości je przetrawić. Polecane jest też spożywanie potraw lekkich – system pokarmowy przy niedożywieniu nie jest wszak zbyt wydajny.

Nie ignorujmy leczenia niedożywienia

Leczenie niedożywienia musimy zacząć zaraz gdy zauważymy pierwsze jego symptomy. Za późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje niestety rozmaitymi dokuczliwymi chorobami, z których trzeba wspomnieć między innymi niedokrwistość, demineralizację kości czy zwolnione gojenie się ran. W ekstremalnych sytuacjach niedożywienie może nawet skutkować trwałym defektem lub śmiercią – nie należy zatem lekceważyć jego objawów.

Recomed