Ważne badania wysokościowe

Ważne badania wysokościowe

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej 3 metry nad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak wyglądają tego rodzaju badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z użytkowaniem odpowiednich akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie powinny wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, narzekające na zaburzenia równowagi czy wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc kompleksowa diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą) i okulistyki. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W toku badań można też zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokościach, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, bo istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak często je wykonywać?

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że podczas wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom tego rodzaju trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co 12 miesięcy.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]