Terapia par – pomoc dla małżeństw w kryzysie

Terapia par – pomoc dla małżeństw w kryzysie

Więcej o terapii par UK

Kłótnie przytrafiają się we wszystkich małżeństwach. Wiele z nich nie stwarza zagrożenia, zaś po stwierdzeniu, co było przyczyną kłótni, pary samodzielnie zażegnują trudności. Zdarza się niestety, iż powody są naprawdę poważne – na przykład zdrada jednego z partnerów, zatajanie prawdy lub problemy natury seksualnej. W takich przypadkach wyjście z kłótni samodzielnie może być nieosiągalne. Kiedyś zwykle skutkowało to zakończeniem związku, lecz dziś istnieją metody, z którymi możemy zażegnać każdy kryzys. Kiedy więc terapia par jest naprawdę niezbędna? Jak przebiega? Jak do niej podejść, aby dała dobre efekty?

Terapia par – kiedy się przyda?

Małżeństwa w kryzysie zazwyczaj proszą o pomoc wówczas, kiedy nie rozumieją nawyków drugiej strony. Zwykle nie spędzają wolnych chwil ze współmałżonkiem, miast tego wychodzą na przykład z przyjaciółmi. Małżonkowie rozpoczynający terapię par często skarżą się, że nie znajdują tematów do rozmów, ponieważ ich zainteresowania różnią się od zainteresowań drugiej strony. Terapia par jest też polecana wtedy, gdy jeden z partnerów dopuścił się zdrady małżeńskiej – w podobnych przypadkach jest ona niestety najcięższa. Przyczyną dużych zgrzytów w kontaktach między małżonkami okazują się także nierozwiązane dysfunkcje seksualne, gdyż pary zwykle nie potrafią rozmawiać o tym bez zażenowania.

Skuteczność terapii par

Ideą terapii par jest znalezienie źródeł trudności w małżeństwie i ich zlikwidowanie. Dlatego najistotniejszymi elementami terapii są rozmowy między małżonkami – nie są to przy tym kłótnie w obecności terapeuty, a spokojne rozmowy, które umożliwia znalezienie przyczyn konfliktu. Terapia par zazwyczaj zakłada także mediację, która pozwala na zażegnanie najróżniejszych spięć. Warto nadmienić również o tym, że terapia par spodziewane skutki przynosi wyłącznie wówczas, gdy zgody chcą oboje partnerzy – z tego względu ważną częścią są ćwiczenia nad polepszeniem komunikacji.

Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339