Szpitalny oddział chirurgii onkologicznej

Szpitalny oddział chirurgii onkologicznej

Choć zwykle utożsamiany bywa z operacjami, praca chirurga nie sprowadza się jedynie do tego. Medycy tej specjalizacji parają się wszak też rozpoznaniem rozmaitych schorzeń układu trawiennego, moczowego, a także brzucha, gruczołu sutkowego czy głowy. Poza tym powinniśmy nadmienić, iż powstały specjalizacje chirurgiczne, związane z konkretnym fragmentem ciała – na przykład chirurgia plastyczna czy kardiochirurgia. Kiedy więc poprosić o pomoc chirurga? Jakiego specjalistę wybrać w danej dolegliwości?

Co leczy chirurg ogólny?

Chirurg ogólny skupia się przede wszystkim na schorzeniach brzucha – przewodu trawiennego i moczowego. Do jego kompetencji zaliczają się też takie operacje jak nastawianie kości nóg, usuwanie organów lub otwarcie czaszki. Do chirurga ogólnego należy udać się także, gdy chorujemy na nowotwór – to ten specjalista odpowiada za diagnostykę takich schorzeń. Do jego obowiązków zaliczana jest też opieka nad chorym po niedawnych zabiegach.

Specjalizacje dla chirurga

Jak już napisaliśmy, powstały też specjalizacje dla chirurgów. Do najszerzej znanych należą między innymi chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii układu żył i tętnic i kardiochirurgia, która zajmuje się pacjentami z chorym sercem. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – operacje najmłodszych pacjentów ma prawo wykonać wyłącznie ten specjalista. Należy wspomnieć poza tym chirurgię plastyczną, szczękową lub proktologię skupiającą się na końcowym odcinku układu pokarmowego.