Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Martwica, zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica, złamanie zęba lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, iż z reguły w ich przypadku leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje ciarki, w rzeczywistości nie należy się bać tej terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet największych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, toteż leczenie kanałowe wymaga zastosowania efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zęba materiałem kompozytowym, cementem szkło-jonomerowym, metalem szlachetnym lub ceramiką.

Wybierz dobrego dentystę do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Warto więc wybrać rzetelnego specjalistę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, iż leczenie będzie skuteczne są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu transmitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia lekarzowi precyzyjne oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu dodatkowe zabiegi nie są już potrzebne.