Sposoby na bezpieczne żywienie osób starszych

Sposoby na bezpieczne żywienie osób starszych

Ludzie starsi nie mogą odżywiać się tak, jak osoby w średnim wieku. Ich organizmy nie mogą przetrawić najważniejszych substancji ze zwykłych pokarmów, zaś wiele z tych, jakie mogą spożywać młode osoby, okazuje się dla seniorów niebezpieczne. Z tego powodu w starszym wieku bardzo istotna jest właściwa, zbilansowana dieta. W jaki sposób ją zorganizować? Które produkty powinny się w niej znaleźć? Których natomiast osoby w starszym wieki powinny unikać?

Żywienie osób starszych – podstawy

Planując żywienie osób starszych, powinniśmy koniecznie wiedzieć, że osoby starsze będą mieć spore problemy z przyswojeniem niektórych pokarmów. W szczególności musimy wystrzegać się posiłków ciężkostrawnych – na przykład tłuszczów zwierzęcych oraz chipsów czy chrupek. W diecie ludzi w starszym wieku powinny natomiast znaleźć się białe mięso, najróżniejsze jarzyny i nabiał. Dobrym pomysłem okaże się poza tym włączenie do diety owoców, bo te oprócz minerałów, będą także źródłem niezbędnych cukrów.

Żywienie osób starszych – środki

Niekiedy potrzebne okażą się również specjalne preparaty upraszczające żywienie osób starszych. Zazwyczaj posiadają postać proszku, który rozrabia się z wodą lub mlekiem. Ich receptura jest tak opracowana, by były one źródłem potrzebnych substancji. Z uwagi na fakt, iż po rozrobieniu przybierają postać papki, wolno je podawać nawet osobom ze schorzeniami przewodu pokarmowego, natomiast interesujące smaki czynią je atrakcyjnym zastępstwem dla normalnych posiłków.

Recomed