Psychologia ciała i duszy – somatoterapia

Psychologia ciała i duszy – somatoterapia

Psychoterapia przez ciało, czyli somatoterapia, to nowatorskie podejście opierające swoją skuteczność na odkryciu, że emocje oraz ciało tworzą holistyczną całość. Jak działa somatoterapia i kto może z niej korzystać?

Psychoterapia przez ciało – popraw jakość swojego życia

Somatoterapia została stworzona przez francuskiego psychiatrę dr Richarda Meyera, który połączył znane metody terapeutyczne – między innymi wegetoterapię, hipnozę Ericksonowską, jogę, masaż, rebirthing, techniki relaksacyjne czy Gestalt. Prekursorska myśl opiera się na idei integralności psychiki, ciała, środowiska i zjawisk społecznych. Terapia angażuje wszystkie zmysły pacjenta – dotyk, smak, wzrok, słuch, jak również wszelakie formy ekspresji. Holistyczna metoda pozwala pacjentowi uzmysłowić sobie głęboko ukryte emocje i wewnętrzne konflikty będące źródłem depresji, lęków czy innych problemów psychosomatycznych, a następnie zintensyfikować je i pokonać. Somatoterapia może być stosowana przy różnego rodzaju dolegliwościach, pomaga również poprawić relacje międzyludzkie, wzmocnić poczucie własnej wartości oraz odporność organizmu.

Somatoterapia- skąd bierze się jej skuteczność?

Psychoterapia przez ciało nie łagodzi jedynie objawów, ale w głównej mierze umożliwia dotarcie do przyczyn problemów psychosomatycznych, analizując ich podłoże. Ta eklektyczna metoda terapii odblokowuje zatajone emocje, które często latami tkwią w podświadomości i są źródłem uciążliwego poczucia winy, niepokoju czy niskiej samooceny pacjenta. Somatoterapia to psychoanaliza duszy i ciała, która wykazuje skuteczne działanie.