Przepuklina – poważny problem

Przepuklina – poważny problem

Przepuklina jest zaliczana do najgroźniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko bagatelizujemy jej początkowe symptomy, pozwalając na jej rozwinięcie. To natomiast może owocować groźnymi powikłaniami, w niektórych sytuacjach stanowiących zagrożenie dla życia. Przepuklina to przedostanie się tkanek na zewnątrz, wskutek czego zwiększa się niebezpieczeństwo pojawienia się groźnych infekcji. Najczęściej obserwowana jest w pachwinie, ale może powstawać również w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej. W razie jej zaobserwowania musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, który wybierze właściwe, skuteczne sposoby terapii.

Powody pojawienia się przepukliny

Przepuklina zazwyczaj okazuje się skutkiem zbytniego obciążenia – powstaje na przykład przy przenoszeniu masywnych przedmiotów. Nierzadko zaś powody jej pojawienia się są całkowicie odmienne – może to być za mały poziom białka, w wyniku czego osłabione są tkanki utrzymujące organy wewnętrzne. Niebezpieczeństwo pojawienia się przepukliny rośnie z wiekiem i najbardziej zagrożeni są starsi chorzy, chociaż często obserwuje się ją także u dzieci – szczególnie najmłodszych.

Jak leczyć przepuklinę?

Zwalczenie przepukliny musi być rozpoczęte jak najszybciej i być prowadzone przez doświadczonego specjalistę. Dzisiejsze techniki są o wiele efektywniejsze od tych stosowanych kiedyś oraz eliminują objawy niepożądane. Zamiast zszywać tkanki pacjenta, w miejscu przerwania wkłada się odpowiednie membrany, które umożliwiają ograniczenie napięcia i tym samym zażegnanie ryzyka kolejnego pojawienia się tej dolegliwości.