Protezowanie daje szansę na rozszerzenie dróg żółciowych tak w mniej poważnych schorzeniach, jak i u pacjentów zmagających się z nowotworami. W drugim przypadku może być stosowane jako element leczenia podtrzymującego życie lub wstęp do bardziej inwazyjnych zabiegów. Jakie korzyści odnoszą pacjenci poddani leczeniu taką techniką? Dlaczego medycy tak chętnie po nią sięgają?
Na czym polega protezowanie?
Należy zauważyć, iż nie każdy pacjent może być poddany protezowaniu przewodów żółciowych. Operacja przeprowadzana jest wszak w całkowitym znieczuleniu, a w razie jakichkolwiek przeciwwskazań, lekarz powinien nie doprowadzić do przeprowadzenia protezowania.
Kiedy postawić na protezowanie?
Lekarze wybierają protezowanie, gdy u pacjenta z rozmaitych względów zaobserwowano zmniejszenie średnicy kanałów żółciowych. Podobne schorzenia mogą być objawem tak mało poważnych chorób, jak i nowotworów.
Protezowanie – zalety
Zwiększenie szerokości przewodów żółciowych pozwala zapobiec kilku poważnym komplikacjom – dzięki niemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia żółtaczki. Protezowanie może być też łagodniejszą alternatywą dla znacznie cięższej kuracji operacyjnej.
Protezowanie, a możliwe powikłania
Pacjenci nie dostają niestety całkowitej gwarancji dotyczącej tego, że protezowanie skończy się powodzeniem – dlatego warto przygotować się na ewentualne komplikacje. Wśród najczęstszych problemów lekarze wymieniają poważne schorzenia dróg żółciowych, a jego objawami są dreszcze lub gorączka. Niekiedy dochodzi także do krwawienia z dwunastnicy.