Porty naczyniowe

Porty naczyniowe

Medycy są zdania, że porty naczyniowe to jeden z największych przełomów w lecznictwie. Dzięki nim znacznie zwiększyła się wygoda chorych przechodzących kurację dożylną, a personel szpitala rzadziej notuje komplikacje po wkłuciach. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy warto się na nie zdecydować?

Kiedy warto używać portów naczyniowych?

Najważniejszym przykładem użycia portów naczyniowych jest onkologia – aplikowane pacjentom środki mogą wywierać zły wpływ na ściany ich tętnic, a porty naczyniowe w znaczącym stopniu zmniejszają takie problemy. Nierzadko wybiera się je również w leczeniu hemofilii lub bólu przewlekłego – w podobnych sytuacjach konieczne jest częste zakładanie wenflonów, które można wymienić na lepsze dla chorego porty naczyniowe.

Z portami naczyniowymi łatwiej się funkcjonuje

Chorzy posiadający porty naczyniowe mogą normalnie funkcjonować – w odróżnieniu od zwykłych wkłuć, nie wystają na zewnątrz i nie przedostają się przez nie zanieczyszczenia. Porty naczyniowe pozwalają również na wyeliminowanie bólu związanego z dożylną aplikacją drażniących leków – dzięki nim trafiają od razu do żyły głównej.

Pielęgnacja portów naczyniowych

Chorzy posiadający porty naczyniowe nie powinni zapominać o ich regularnym przepłukiwaniu – także, gdy port nie był w ostatnim czasie wykorzystywany. Do czyszczenia portu służą środki zawierające sole, leki przeciwzakrzepowe i substancje antybakteryjne.