Operacja jelita grubego

Operacja jelita grubego

Operacja jelita grubego jest częstą metodą leczenia dużej liczby dolegliwości: od polipów, po raka. W przypadku jelita grubego, usunięcie drobnego fragmentu nie wpływa na jego funkcjonowanie. Operacja ta jest ingerencją chirurgiczną w obrębie przewodu pokarmowego, więc okres powrotu do zdrowia będzie wymagał właściwej diety.

Chirurgiczna operacja jelita grubego

Najpopularniejszym rodzajem operacji jelita grubego jest podejście chirurgiczne. Ze względu na konieczność dużych rozmiarów cięcia powłok brzusznych jest ona dość “agresywna”. Tuż po zabiegu, choremu przez mniej więcej siedem dni podaje się pokarm dożylnie. Pełna rekonwalescencja zajmuje ok. 2 miesiące.

Laparoskopowa operacja jelita grubego

Innym rodzajem operacji jelita grubego jest resekcja laparoskopowa. Lekarz robi kilka niewielkich nacięć na brzuchu chorego i za pomocą laparoskopu przeprowadza zabieg. Dzięki temu ból pooperacyjny i możliwe blizny są mniej intensywne, skraca się pobyt w szpitalu i następuje szybszy powrót do zwykłego funkcjonowania. Warto wspomnieć, że nie wszyscy mogą być zakwalifikowani do tego rodzaju leczenia.