Nowotwór czy łagodna zmiana – o operacji piersi

Nowotwór czy łagodna zmiana – o operacji piersi

Operacja piersi jest często najskuteczniejszym środkiem na wyleczenie śmiertelnych schorzeń w obrębie gruczołów mlekowych. Do najczęstszych chorób gruczołu sutkowego należą zarówno te złośliwe, jak i łagodne guzy piersi, takie jak torbiele. Przekłamaniem jest, że problemy te dotykają tylko pań po 50 roku życia. Z tego typu dolegliwościami natury zdrowotnej nierzadko borykają się nawet 25-latki.

Ustrzeż się przed operacją piersi – metody ujawniania dolegliwości gruczołu sutkowego

Banalne techniki samobadania to podstawowe testy jakie należy wykonać, żeby wykryć nowotwór gruczołu sutkowego. Zalecana jest także metoda USG, która gwarantuje wykrycie pojawiających się guzów. Powtarzajmy sobie, że zmiany kancerogenne to nie wyrok, a operacja piersi może doprowadzić do pełnego wyleczenia. Najistotniejsze jest wczesne wykrycie groźnych schorzeń, żeby można było skutecznie zapobiec przerzutom nowotworu. Badania profilaktyczne gwarantują zdiagnozowanie poważnej choroby, dlatego nie można ich lekceważyć.

Operacja piersi – technika BCT kontra amputacja całego gruczołu

Dawniej mówiło się, że tylko totalna resekcja jest środkiem mogącym skutecznie zwalczyć nowotwór. Usunięcie całej piersi wraz z sąsiadującymi naczyniami limfatycznymi oznacza jednak dla kobiety olbrzymi szok. Zdarzają się problemy z zaakceptowaniem swojego wyglądu, obniża się poczucie atrakcyjności. Dlatego też współcześnie realizuje się tzw. operacje oszczędzające, które cechują się resekcją wyłącznie komórek zaatakowanej schorzeniem piersi. Pozostałe ograny nie są wycinane. Metoda oszczędzająca jest zalecana szczególnie wtedy, kiedy guzek nie powiększa się powyżej 2 centymetrów, a po jej przeprowadzeniu obowiązkowa jest kolejna kuracja. Zazwyczaj lekarze po tego typu operacji piersi zalecają naświetlania. W sytuacji łagodnych zgrubień (na przykład torbiele lub zwłóknienia tkanki), które są obecne najczęściej u nastolatek, prowadzone jest nieoperacyjne usunięcie zmiany chorobowej, przebiegające w gabinecie onkologicznym.