Nie zastąpi porady lekarskiej, ale dostarcza cennych informacji – portal zdrowia

Nie zastąpi porady lekarskiej, ale dostarcza cennych informacji – portal zdrowia

Źródła informacji o zdrowiu - sprawdź koniecznie.

W sieci da się niezwykle prosto wyszperać informacje o dowolnej sferze życia. Internauci upodobali sobie szczególnie radzenie się Google odnośnie kwestii medycznych, częstokroć nawet poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji ze specjalistą godzinami myszkowania w sieci w celu odnalezienia na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Ale czy to mądry sposób korzystania z wiedzy dostępnej na stronach o zdrowym stylu życia?

Portal wiedzy o zdrowiu nie jest alternatywą dla specjalistycznej konsultacji lekarskiej

W tysiącach artykułów o zabiegach estetycznych, odżywianiu i zdrowiu publikowanych w internecie znajdzie się sporo dobrych treści zredagowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez osoby zauroczonych tematyką zdrowia i od lat pracujących w zawodach związanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z publikacji dostępnych na stronach o urodzie lub zdrowiu nie powinno (a w zasadzie nie może!) opierać się na przyjęcie ich za opcję alternatywną do bezpośredniej porady lekarskiej. Blog o zdrowiu i urodzie, o ile dostarcza rzetelnych informacji, może jednakowoż stać się użytecznym źródłem pobocznej wiedzy, która przygotuje czytelnika do sprawnej nawigacji po świecie polskiej służby zdrowia. Artykuł z opisem symptomów sygnalizujących konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może później pomóc mu lepiej zakomunikować swoje obawy specjaliście. Z kolei poznanie w sieci detalicznego opisu operacji objaśnionej prostym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem zaplanowanego zabiegu i zredukować stres przez niego wywołany.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl