Nie warto wstydzić się konsultacji z urologiem

Nie warto wstydzić się konsultacji z urologiem

Uzupełnij swoje wiadomości o urologii w Krakowie.

Wizyta u urologa powoduje u pokaźnej części pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie alarmujące objawy choroby, w wielu przypadkach wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać mnóstwo rozmaitych symptomów, które w wielu przypadkach są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na które więc oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, czyli obecność w nim ropy albo krwi, jego spienienie czy ciemniejsze zabarwienie, ale również ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy bywają również mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, ból pleców lub podbrzusza i opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem mężczyźni powinni umówić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, wywołaniem erekcji czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Trzeba przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni urologa?

Pacjenci zwykle umawiają się do poradni lekarza urologii celem konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia wykonują również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]