Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.