Wejdź na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html, aby otrzymać informacje o bólu krzyża
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym pomału zaczyna być codziennością dla sporej części społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już przypadłość, z którą mierzą się tylko starsi ludzie. Praca za biurkiem skorelowana z małą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Źródło bólu kręgosłupa
Ból pleców może wynikać z szeregu źródeł. Jego pojawienie się np. na wysokości klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także informować o rozwijaniu się zmian reumatycznych bądź chorób organów wewnętrznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból na wysokości łopatek oraz ból kręgosłupa lędźwiowego często jest wynikiem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł albo ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle przenoszeniem wielokilogramowych przedmiotów lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest lekceważony, bo łagodnieje po odpoczynku, niemniej jednak może on być objawem początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból kręgosłupa bywa również konsekwencją różnorodnych stanów zapalnych oraz urazów nierzadko tak znikomych, że wracamy do nich pamięcią dopiero podczas rozmowy z ortopedą.
Przeciwdziałanie bólom pleców
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i należy natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ oraz źródło bólu, a następnie wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup należy troszczyć się na co dzień, także wtedy, gdy nie sprawia jeszcze problemów. Z tego też powodu lekarze rekomendują systematyczny ruch, dbanie o właściwą wagę oraz pamiętanie o dobrej postawie m.in. w czasie pracy przy komputerze. Spięte mięśnie pleców i szyi można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację krwi i limfy, jak również umacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe.
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]