Nauka pływania dla dzieci – zalety ćwiczeń w wodzie

Nauka pływania dla dzieci – zalety ćwiczeń w wodzie

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest rozpocząć wspieranie rozwoju malucha jak najwcześniej. Doskonale ten cel spełnia pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla niemowląt cieszy się rosnącą popularnością. Ale czy daje to jakieś pożytki? Od kiedy można z dzieckiem rozpocząć zajęcia na basenie? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – w jakim wieku ją rozpocząć?

Naukę pływania dla dzieci, której oferty znajdziemy bez trudu w większości wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Poznań, można zacząć już w 3-cim miesiącu życia dziecka. Konieczne jest jednak uprzednie zasięgnięcie porady pediatry, który musi stwierdzić, czy w przypadku danego malucha nie występują ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko świetną zabawę dla dziecka, ale też wspiera jego właściwy rozwój. Ćwiczenia na basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia oraz układ oddechowy, stymulują również rozbudowę układu mięśniowego oraz uczą niemowlęta świadomości własnego ciała. Bardzo dobrze odciążają też układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma wielką wagę podczas nauki raczkowania i chodzenia. Ponadto pływanie wyostrza celowość ruchów i spostrzegawczość, ponieważ podczas zajęć animowane są najróżniejsze gry, które pozytywnie wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich na przykład chwytanie piłeczki , która unosi się na powierzchni wody. Ćwiczenia, które prowadzone są w grupie rówieśniczej korzystnie oddziałują na rozwój społeczny i emocjonalny niemowlaka. Natomiast pływanie z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umacnia więź emocjonalną oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – potrzebny wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę bezpieczna oraz efektywna tylko wtedy, kiedy będzie prowadzona pod okiem doświadczonych instruktorów. Niezbędne jest posiadanie przez nich odpowiednich licencji w zakresie prowadzenia ćwiczeń ruchowych w wodzie z dziećmi.