Maska przeciw smogowi – dlaczego jest tak ważna?

Maska przeciw smogowi – dlaczego jest tak ważna?

Południowe regiony naszego kraju i duże metropolie zaliczane są do szczególnie zanieczyszczonych obszarów Środkowej Europy. Nic więc zaskakującego, iż ich mieszkańcy poszukują metod, jakie umożliwiłyby ograniczenie szkodliwych skutków zapylenia atmosfery. Najistotniejsze oczywiście są działania, dzięki jakim możliwe będzie ograniczenie ilości emitowanych spalin – tak przez zakłady, jak i kotły w kamienicach. Póki jednak w atmosferze wciąż zawartych jest wiele zanieczyszczeń, najważniejsze jest zabezpieczenie układu oddechowego przed ich niekorzystnym wpływem. Dlatego tak istotne okazuje się, by ludzie, którzy często znajdują się na dworze, nabyli maskę przeciw smogowi.

Jak działa maska przeciw smogowi?

Maska przeciw smogowi powinna chronić drogi oddechowe od pyłów z atmosfery – z tego powodu jej brzegi ściśle dotykają twarzy. Najważniejszymi częściami takich masek są rzecz jasna filtry, gdyż te blokują drobiny pyłu. Żeby okazały się skuteczne, powinny być wykonane z aktywnego węgla o właściwej strukturze, która umożliwi zatrzymanie także niewielkich drobin. Dlatego powinniśmy pamiętać, iż po włożeniu maski oddychanie może być w niewielkim stopniu cięższe niż bez niej.

Wybór maski przeciw smogowi

Ubieranie maski przeciw smogowi da oczekiwane efekty jedynie wtedy, kiedy będziemy ją nosić zawsze, gdy przebywamy na zewnątrz. Ze względu na to przy jej wyborze bezwzględnie należy dowiedzieć się, czy maska jest dostosowana do kształtu naszej twarzy oraz czy możemy swobodnie w niej oddychać. Na rynku sprzedawane są rozmaite maski przeciw smogowi – zarówno proste wersje, jak i te z wymiennym filtrem. Jeżeli chcemy korzystać z niej w czasie aktywności fizycznej, najlepszym pomysłem okaże się kupno drugiego typu – takie maski są wszak bardziej efektywne oraz komfortowe.