Leczenie nowotworu jelita

Leczenie nowotworu jelita

Rak jelita jest zaliczany do najgroźniejszych chorób tego rodzaju. Jako najczęstsze powody jego wystąpienia wymienia się dziedziczenie, złe nawyki dietetyczne, palenie papierosów oraz brak ćwiczeń. Pojawia się w szczególności w przypadku osób w podeszłym wieku, jednak coraz częściej wykrywa się go także u chorych w sile wieku. Jakie są jego objawy? Jak odbywa się leczenie raka jelita?

Kiedy rozpocząć leczenie raka jelita?

O nowotworze jelita mogą świadczyć między innymi krwawienia podczas wypróżnień, wzdęty brzuch lub zaburzenia łaknienia. Znamionami tego schorzenia są również gwałtowna utrata wagi, gorączka i zaburzenia rytmu defekacji. Całkowitą pewność może dać pacjentowi jedynie kolonoskopia lub biopsja.

Chemioterapia w leczeniu raka jelita

Farmaceutyczne metody są wybierane zazwyczaj w końcowym stadium nowotworu. Techniki te używane są aby przedłużyć życie chorego oraz zminimalizować związane z rakiem dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że leczenie raka jelita środkami chemicznymi jest dla pacjenta bardzo dokuczliwe.

Radioterapia w leczeniu raka jelita

Gdy chodzi o leczenie raka jelita, curieterapia to najczęściej stosowana metoda. We wczesnej fazie schorzenia bardzo dobrze rokuje i efektywnie zapobiega przerzutom. Podczas curieterapii dodatkowo używane są odpowiednie leki.

Leczenie raka jelita poprzez usunięcie guza

Chirurgiczne leczenie raka jelita rozpoczęte we wczesnym stadium pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości. Obejmuje usunięciu nowotworu wraz z przylegającą do niego tkanką. Jeśli nie doszło jeszcze do przerzutów, chory zazwyczaj po zabiegu prędko odzyskuje zdrowie.