Kto kwalifikuje się do operacji tarczycy

Kto kwalifikuje się do operacji tarczycy

Tarczyca jest jednym z nadrzędnych narządów wydzielających kluczowe dla organizmu człowieka hormony. Dba o metabolizm, działanie układu sercowego, wegetatywnego, prawidłową aktywność neuronów. Niestety obecnie przypadki zachorowań na rozmaite zwyrodnienia tarczycy są alarmujące.

Usunięcie tarczycy – komu grozi ten zabieg?

Szacuje się, że 1/3 Polaków zapada na dolegliwości tarczycy. Najbardziej rozpowszechnione objawy to zapalenie tarczycy, wole obojętne, niedoczynność. U dojrzewających Polek, u których zdarzają się nierzadko także kancerogenne nowotwory w tym gruczole, zachorowalność jest o wiele wyższa. Wtedy nieuchronna jest operacja tarczycy, żeby nie doszło do błyskawicznego rozprzestrzeniania się choroby. Musimy pamiętać, że często takie operacje kończą się usunięciem tarczycy, co oznacza łykanie sztucznych związków tarczycy codziennie rano przed posiłkiem.

Uchroń się przed usunięciem tarczycy – metody ujawniania dolegliwości tego gruczołu

Najważniejszym badaniem jakie konieczne jest do zweryfikowania schorzenia tarczycy jest oznaczenie wielkości TSH we krwi. Testy tego wskaźnika może przeprowadzić nawet lekarz rodzinny. W razie stwierdzenia poziom hormonu tyreotropowego podwyższonego powyżej 4,5 – wymagana jest porada u specjalisty. Endokrynolog poleca wtedy udać się na badania ultrasonograficzne tarczycy, których celem jest skontrolowanie nieprawidłowości narządu, jak również jego struktury.

Kiedy usunięcie tarczycy jest konieczne

Kiedy badanie wykaże niepożądane ogniska zapalne – operacja tarczycy okaże się nieuchronna. W przypadku wykrycia ognisk złośliwych lekarz może postanowić o usunięciu tarczycy (całego gruczołu, jednego płatu bądź płatu ze środkową częścią). Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu ogólnym, a zaraz po nim choremu rekomenduje się nie wykonywać ciężkich prac nawet przez 1 miesiąc. W profilaktyce chorób tarczycy kluczowa jest zbilansowana dieta, bogata w jod i inne cenne składniki.