Kilka słów o oddziale chirurgii

Kilka słów o oddziale chirurgii

Współczesne oddziały chirurgii – w Krakowie czy innych rejonach naszego kraju – są doskonale wyposażone w specjalistyczną aparaturę.

Jakiego rodzaju procedury przeprowadza się na oddziale chirurgii?

Do bardzo trudnych zabiegów klasyfikujemy te wiążące się z układem krwionośnym. Inne niezwykle ryzykowne operacje, wykonywane na oddziałach chirurgii krajowych placówek leczniczych, to m. in operowanie narządów wewnętrznych, czyszczenie tętnic, wstawianie syntetycznej zastawki mirtalnej. Gałęzią nauki, która rozwija się szczególnie dynamicznie, jest także chirurgia onkologiczna. Jej domena to wykrywanie i usuwanie m. in. chorób związanych z rakiem piersi, płuc, czerniakiem złośliwym. Ponadto gros oddziałów chirurgii, znajdujących się w Krakowie czy Gdańsku, operuje pacjentów sprzętem pozwalającym na wycięcie gruczołu piersiowego z jego jednoczesną rekonstrukcją.

W czym specjalizują się krajowe oddziały chirurgiczne?

Nie zapominajmy o tym, że rodzime oddziały chirurgii zatrudniają sławnych i cenionych specjalistów, którzy stale przeprowadzają niebezpieczne zabiegi. Krajowi specjaliści nie raz wprowadzili w zdumienie wielu zagranicznych chirurgów, przeprowadzając na przykład historyczne operacje dłoni. Chirurgia onkologiczna również działa na wysokim poziomie, istnieje przecież laparoskopia, czyli innowacyjna metoda likwidowania zwłaszcza guzów jelita grubego. Pacjentki zmagające się ze zmianami w piersi mają szansę skorzystać z zabiegów tzw. zachowujących. Chirurgia onkologiczna rozwija się niezwykle prężnie, a oddziały chirurgiczne w wielu polskich miastach (Kraków, Wrocław, Szczecin), to profesjonalne ośrodki.