Kiedy zaleca się usuniecie polipa jelita?

Kiedy zaleca się usuniecie polipa jelita?

Polipy jelita to uwypuklenia na błonie śluzowej, które nierzadko swoim wyglądem powodują skojarzenia z balonikami. W niektórych sytuacjach polipy narastają i znikają samoistnie, w pozostałych casusach przyjmują coraz większy rozmiar. Zazwyczaj nie podejrzewamy się o ich posiadanie przez długi czas. Nierzadko uświadamiamy sobie ich istnienie dopiero wtedy, kiedy wywołają krew występującą w kale.

W jakich przypadkach polip jelita wymaga usunięcia?

Wykrycia polipów przeważnie dokonuje się przypadkiem podczas badania radiologicznego. Polipy umiejscowione poza jelitem grubym stanowią najczęściej niegroźne zmiany, które nie pociągają za sobą poważniejszych konsekwencji. Natomiast te umiejscowione w obszarze jelita grubego, posiadają niestety skłonność do zezłośliwienia, a później przemienienia się w nowotwór. Ze wspomnianego powodu zwykle dokonuje się ich likwidacji. Dowodzi to także, że odpowiednio częste badania u lekarza pozwalają oszczędzić wielu nieprzyjemności w przyszłości.

Metody usunięcia polipa jelita

Usunięcia polipa dokonuje się wykorzystując różne metody, jest to uzależnione od jego rozmiarów. Niewielkie zmiany można zlikwidować podczas kolonoskopii, te większe rodzą konieczność interwencji chirurgicznej. Skutkiem odpowiednio przeprowadzonego zabiegu jest całkowite pozbycie się problemu z organizmu pacjenta. Jako iż nie zapobiega on jednak tworzeniu się kolejnych zmian śluzówki, poleca się regularne stawanie do kontroli poprzez wykonanie kolonoskopii, cyklicznie co 2 lata.