Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jesienne wahania temperatur negatywnie oddziałują na naszą odporność. Na ogół dopadają nas podrażnione gardło, katar oraz kaszel. Aby się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe sposoby, które pomagają oddalić widmo choroby. Poznajmy kilka z nich.

Podwyższenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o mniej więcej 2 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli bądź herbaty. Do herbaty można dodać sok z pomarańczy lub cytryny, które zawierają spore ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest także szczypta cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Żeby nadać herbacie odrobiny słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego lub eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie korzystnie na oczyszczenie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Cebula i czosnek także zawierają wiele witamin. Na ich bazie opracowuje się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych sposobów walki z chorobami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, żeby cebula puściła sok. Taki syrop powinno się pić co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o właściwościach bakteriobójczych. W tym celu trzeba roztłuc kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop także należy pić parę razy w ciągu dnia.

Miód, masło oraz mleko na ból gardła

Kiedy pojawia się wrażenie drapania w gardle, wypada sprawdzić mieszankę masła, miodu i mleka. Rewelacyjnie sprawdza się ona jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku należy uważać, aby mleko nie było wrzące, gdyż osłabi to dobroczynne działanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się też płukanie gardła wodą z solą oraz picie szałwii w postaci herbaty.

Dlaczego warto reagować na wczesne oznaki przeziębienia?

Mimo, iż typowe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to nie leczone może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednakże na uwadze, że jeśli symptomy nie mijają to trzeba skorzystać z pomocy lekarza.