Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich największymi atutami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant, a dokładniej jego korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej uciążliwe dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wstawienia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest także pozytywne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. W następnej kolejności stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To najbardziej skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i doświadczenia. Precyzja istotna jest także przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w kości. Gdy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a strach przed odczuciem bólu

Proces zakładania implantu zębowego rodzi u części pacjentów obawy związane z możliwym intensywnym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest całkowicie bezpodstawny. Współczesna implantologia dysponuje niezmiernie skutecznymi lekami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo podatni na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które zupełnie wyeliminuje możliwość odczuwania stresu przed leczeniem stomatologicznym.