Guz odbytnicy – nie czekaj

Guz odbytnicy – nie czekaj

600,000 zgonów każdego roku to najlepsza przyczyna, by nie bagatelizować nowotworu odbytnicy. Mimo że jest uznawany za schorzenie ludzi po 70 roku życia, to czasem atakuje także innych chorych. Fakt, czy będzie wyleczony, zależne jest zwłaszcza od czasu zdiagnozowania. Jeśli będzie rozpoznany we pierwszym stadium, szanse na pokonanie choroby będą spore. Kiedy zaś guz odbytnicy będzie zdiagnozowany później, pacjent może nie przeżyć. Dobrze więc zdać sobie sprawę z tego, po czym go stwierdzić i bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Symptomy guza odbytnicy

Guz odbytnicy zwykle daje o sobie znać krwawieniami z układu trawiennego. U ponad 50% pacjentów zauważalne są poza tym bóle brzucha, które przybierają na sile wraz z rozwojem schorzenia. Chorzy często bardzo szybko tracą masę, 30% wśród nich walczy się także z niedokrwistością. Symptomem guza odbytnicy okazuje się też wysoka temperatura, spadek apetytu i zaparcia. Po stwierdzeniu takich symptomów, koniecznie należy udać się do medyka, a ten zleci kolonoskopię lub USG, by potwierdzić diagnozę.

Jak leczyć guza odbytnicy?

W początkowym okresie choroby osiągalne jest wyleczenie guza odbytnicy poprzez jego chirurgiczne wycięcie. Kiedy nowotwór jest już rozwinięty, lekarz powinien usunąć odbytnicę oraz zrobić stomię. W leczeniu raka odbytnicy ważna jest chemioterapia, która przeprowadzana jest przede wszystkim u chorych z przerzutami. Radioterapia stosowana jest zarówno w początkowym stadium nowotworu, jak w fazie terminalnej.