Fakty i mity o pracy chirurga

Fakty i mity o pracy chirurga

Mimo że zazwyczaj kojarzony jest z operacjami, działalność chirurga nie sprowadza się wyłącznie do tego. Lekarze tej specjalizacji parają się wszak też diagnostyką różnych dolegliwości układu pokarmowego, moczowego oraz jamy brzusznej, gruczołu sutkowego czy szyi. Poza tym powinniśmy pamiętać, iż powstały specjalizacje dla chirurgów, powiązane z danym fragmentem organizmu – a wśród nich chirurgia naczyniowa lub kardiochirurgia. Kiedy więc zgłosić się do chirurga? Jakiego lekarza wybrać przy konkretnej dolegliwości?

Co leczy chirurg ogólny?

Chirurg ogólny skupia się zwłaszcza na schorzeniach brzucha – układu trawiennego lub dróg moczowych. Do jego kompetencji zaliczają się także tego typu operacje jak nastawianie kości nóg, usuwanie organów czy trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego należy zwrócić się również, jeżeli chorujemy na raka – to właśnie ten specjalista odpowiedzialny jest za diagnostykę takich schorzeń. Do jego obowiązków należy też opieka nad chorym po przebytych operacjach.

Czym jeszcze para się chirurg?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, stworzone zostały także specjalizacje dla chirurgów. Do najszerzej znanych należą między innymi chirurgia naczyniowa, skupiająca się na leczeniu układu żył i tętnic oraz kardiochirurgia, która zajmuje się pacjentami z chorym sercem. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi dzieci ma prawo wykonać jedynie chirurg dziecięcy. Warto wspomnieć również chirurgię estetyczną, szczękową lub proktologię koncentrującą się na końcowym odcinku układu trawiennego.