ERCP

ERCP

ERCP jest techniką, która pozwala na zbadanie przewodu pokarmowego. Choć pacjentom często jawi się jako bolesna, jej wykorzystanie daje szansę na wykrycie mnóstwo schorzeń stosunkowo szybko i, tym samym, zarządzić skuteczną kurację. O co dokładnie chodzi w ERCP? W jakich sytuacjach powinno być przeprowadzone? Z czym wiąże się dla chorego?

Technika ERCP

ERCP wymaga wsunięcia do przewodu pokarmowego chorego kabla z aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie badania wykazującego cechy wziernik oraz zdjęcia rentgenowskiego. Z uwagi na występujące niekiedy odruchy wymiotne, konieczne okazuje się również przygotowanie przełyku.

Kiedy medyk zaleci ERCP?

Lekarze zazwyczaj wykonują ERCP pacjentom, którym dokuczają dolegliwości przewodu pokarmowego lub szybki spadek masy ciała. ERCP daje również możliwość potwierdzenia wyników innych wiwisekcji – szczególnie, kiedy chodzi o schorzenia trzustki, dwunastnicy oraz wątroby.

Jak przygotować się do ERCP?

Przed ERCP niezbędny jest ścisły post trwający przynajmniej osiem godzin. Chorzy, których czeka opisywany zabieg nie powinni też przyjmować środków zmniejszających krzepliwość krwi. Medyk wykonujący badanie musi zostać poinformowany o dręczących nas alergiach oraz przewlekłych chorobach.

Co czeka nas po ERCP?

Pacjent po ERCP powinien zostać w szpitalu przynajmniej 2 h – tyle bowiem działają środki znieczulające. Krótki czas po ERCP może również odczuwać dyskomfort w gardle. Nie tak często występują natomiast komplikacje, z których najbardziej pospolite okazuje się zapalenie trzustki.