Enteroskopia – kiedy będzie pomocna?

Enteroskopia – kiedy będzie pomocna?

Rozpoznanie schorzeń jelita cienkiego sprawiało niegdyś znaczne trudności. Efektywną techniką była tylko enteroskopia podczas zabiegu, która niestety wykazywała sporo wad. Z tego powodu bardzo istotnym przełomem było wprowadzenie innowacyjnej metody rozpoznawania i leczenia schorzeń tego fragmentu układu pokarmowego – enteroskopii dwubalonowej. Jej wynalazcą był Hironori Yamamoto, który po raz pierwszy zastosował ją na początku XX stulecia. Dlaczego było to tak ważne? Jak wygląda taki zabieg? W jakich sytuacjach enteroskopia okaże się przydatna?

Enteroskopia – na czym polega?

Zastosowanie zabiegowej enteroskopii w badaniu chorób jelita cienkiego było przyczyną sporych trudności – ten narząd bardzo wszak się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa likwiduje takie problemy, bo aparat jest wyposażony w dwa balony, przez co specjalista ma szanse przebadać nawet ukryte miejsca. Aparat wkłada się przez usta, zatem niepotrzebne okazuje się cięcie. Wykorzystuje się zaś znieczulenie ogólne, jedynie w pojedynczych sytuacjach zastępując je lekami uspokajającymi.

Enteroskopia – zalety

W odróżnieniu od enteroskopii śródoperacyjnej, ta technika okazuje się w stu procentach pewna. Z uwagi na fakt, iż umożliwia uzyskanie obrazu układu systemu na bieżąco i przeprowadzenie biopsji śluzówki jelita, jest szczególnie przydatna w diagnostyce rozmaitych schorzeń. Jest stosowana w diagnozowaniu krwotoków z układu pokarmowego, polipów oraz w czasie kuracji miejscowej.