Diagnoza i leczenie raka piersi

Diagnoza i leczenie raka piersi

Rak piersi to nowotwór, na którego według ostatnich badań zachoruje w ciągu najbliższych lat co czternasta kobieta z obecnie żyjących w Polsce. Aż 1/4 kobiet, które kiedykolwiek zachorują na raka, będzie miała do czynienia właśnie z rakiem piersi. Pomimo , że jest to choroba powszechnie uznawana za nieuleczalną, wykryta w odpowiedniej chwili nie wyklucza szansy na całkowite wyzdrowienie.

Wczesna diagnoza nowotworu – pierwszy krok do wyleczenia raka piersi

Najprostszym badaniem, jakie powinno się stosować, aby zlokalizować nowotwór jak najwcześniej, jest regularne badanie piersi, o którym powinna pamiętać każda dojrzała kobieta. Należy wiedzieć, że aby guz osiągnął rozmiar 2 centymetrów, musi on rozrastać się przez ok. 8 lat. Gdy wykryjemy podejrzane zmiany piersi, musimy niezwłocznie wybrać się na wizytę u lekarza, który zleci badanie histopatologiczne. Dopiero szczegółowo analizując jego wynik można uzyskać ostateczną diagnozę oraz rozpocząć odpowiednie leczenie.

Sposoby leczenia raka piersi

Aktualnie podczas kuracji zwalczającej raka piersi najczęściej stosuje się połączenie wielu dostępnych sposobów. Do podstawowych wlicza się leczenie chirurgiczne, w którego zakres wchodzą między innymi operacje zachowawcze oraz amputacje. Dodatkowo włącza się również leczenie uzupełniające, składające się z takich procedur jak chemioterapia, radioterapia lub też hormonoterapia.