Jeżeli szukasz więcej wiadomości dotyczących diagnostyki raka piersi, kliknij tutaj.
Nowotwór piersi jest chorobą, która każdego roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W dużym odsetku casusów ten złośliwy nowotwór identyfikowany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie potęguje groźbę przerzutów na inne narządy (np. płuca czy układ kostnylub wątrobę), a także śmierci. Pomimo, że od dziesiątek lat organizowane są liczne kampanie mające na celu rozpowszechnianie regularnych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, wciąż na tę chorobę umiera rok w rok setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.
Gęste piersi a problemy z diagnostyką raka piersi
Tzw. gęste piersi są jedną z przyczyn trudności z wykryciem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Charakteryzują się one tym, że znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest o wiele trudniejsze – zmiany w tkance są praktycznie niedostrzegalne, bowiem zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznaczone są na wynikach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany ciężko też wyczuć w podczas badania palpacyjnego. Statystyki są więc bezwzględne – kobiety mające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam nowotwór wykrywany jest u nich w wielu przypadkach w później fazie rozwoju, co poważnie zmniejsza szanse skutecznego leczenia.
Urządzenie diagnostyczne AILIS umożliwi tańsze i szybsze diagnozowanie raka piersi
AILIS – start-up medyczno-technologiczny – zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – nawet te najmniejsze – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i wczesnego wykrywania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, ma ona wysoki potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia trwa tylko 4 minuty, a przy tym przebiega bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, co zapewnia kobietom całkowity komfort. W metodzie opracowanej przez AILIS rezultaty badania analizuje AI. Lekarz r bada tylko przypadki, w których rozpoznano wysokie prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Rozpowszechnienie systemu przygotowanego przez start-up AILIS pozwoli w przyszłości na tańsze oraz szybsze diagnozowanie raka piersi.
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków