Depresja

Depresja

Depresja to choroba, która przynosi wiele objawów. Metody jej leczenia są naprawdę różnorodne, a to, na którą z nich w danej sytuacji się zdecydować, zależy od wielu czynników. Jak we współczesnych klinikach wygląda leczenie depresji i które z wykorzystywanych sposobów są najskuteczniejsze?

Leczenie depresji lekami

Psychiatrzy zazwyczaj stawiają się na leczenie depresji lekami w źle rokujących przypadkach. Często wybierają dla chorych wybierają leki takie jak prozac, deanol oraz reboksetyna. Tego rodzaju terapia zajmuje mniej więcej pół roku i musi odbywać się pod opieką psychiatry – nie wolno bez jego wiedzy przestawać brać medykamentów lub ograniczać dawek. Farmakologiczne leczenie depresji to bardzo skuteczna metoda, jednak nie we wszystkich sytuacjach można je zastosować.

Aktywność fizyczna w leczeniu depresji

Coraz częściej stosowaną metodą leczenia depresji jest rehabilitacja ruchowa. Źródłem jej efektywności jest fakt, iż ruch ma wpływ na wzrost poziomu serotoniny – mózg pacjenta po niej lepiej działa, a on sam stopniowo zyskuje motywację do walki z depresją.

Leczenie depresja – pomoże psychoterapia

Na psychoterapię warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy pacjent ma za sobą poważny stres – śmierć kochanej osoby albo katastrofę. Psychologiczne leczenie depresji oczekiwane efekty przeniesie jedynie kiedy pacjent ma zamiar rozmawiać, ale jest metodą uważaną za najskuteczniejszą – zwalcza przyczynę problemów, nie zaś objawy.