Co warto wiedzieć o niedrożności jelit?

Co warto wiedzieć o niedrożności jelit?

Mimo że często jest lekceważona albo niesłusznie kojarzona ze zwykłym zaparciem, niedrożność jelit potrafi przynieść bardzo poważne skutki. O fakcie, iż nie jest to zatwardzenie, pacjent wie dopiero, kiedy zauważa symptomy inne niż trudności z wypróżnieniem. Bagatelizowanie początkowych objawów to ogromny błąd, gdyż niedrożność jelit może być związana z różnymi niebezpiecznymi schorzeniami, zaś sama niejednokrotnie skutkuje śmiercią pacjenta. Co zrobić, by tego się ustrzec? Po czym zdiagnozować niedrożność jelit? Jak wygląda kuracja tej dolegliwości?

Niedrożność jelit – po czym rozpoznać?

Najważniejszym symptomem niedrożności jelit są trudności z oddaniem stolca. Prawie zawsze występują z nimi bóle brzucha, które wraz z postępami choroby narastają. Chory z tym schorzeniem zwykle wymiotuje – najpierw zawartością żołądka, potem jelita grubego o wyraźnym zapachu stolca. W terminalnym stadium niedrożności jelit pacjent ma również wzdęty brzuch. Nie powinniśmy bagatelizować takich symptomów – mogą okazać się bowiem skutkiem przebytych zabiegów, zapętlenia jelita lub też nowotworu.

Jak leczy się niedrożność jelit?

Choremu z niedrożnością jelit pod żadnym pozorem nie powinniśmy dawać środków na przeczyszczenie – takie działanie jedynie zdestabilizuje jego stan. Nie powinniśmy także stosować ciepłych okładów. Jeżeli stwierdzimy te objawy, musimy bezzwłocznie poprosić o pomoc specjalistę, gdyż jedyną techniką jej kuracji jest operacja. Do pojawienia się lekarza możemy zaś zastosować mokry kompres, bo ten w pewnym stopniu zminimalizuje ból.