Badania kierowców

Badania kierowców

badania kierowców Bielsko Badania

Zawodowi kierowcy przed rozpoczęciem działalności zarobkowej zobowiązani są odbyć specjalne testy psychomotoryczne. Jest to ważne zwłaszcza, kiedy ich praca dotyczy przewozu ludzi i materiałów uznanych za niebezpieczne dla natury. Badania kierowców są obligatoryjne dla posiadaczy uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak takie badania przebiegają? Jak się do nich przygotować?

Od czego przebiegają badania kierowców?

Początkowa część badania kierowców opiera się na przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem. Psycholog może tą metodą stwierdzić, jak bardzo przepracowany jest badany oraz w jakim jest stanie. Na tym etapie psycholog instruuje również kandydata o tym, jak będą przebiegały testy – dzięki temu minimalizuje się poziom zdenerwowania.

Kolejna część badania kierowców

W następnej kolejności potencjalny kierowca ma wypełnić dostarczony mu formularz. Znajdzie w nim pytania, dzięki którym psycholog oceni, czy dobrze radzi sobie ze stresem oraz jak reaguje na niespodziewane trudności. Test daje również możliwość stwierdzenia, jak rozwinięte są zdolności społeczne kandydata – a to wszak ma duży wpływ na jego zachowanie na jezdni.

Badania kierowców – aparaty

Ostatnią częścią badania kierowców są próby wykonywane na odpowiednich przyrządach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia refleksu kierowcy i adekwatności reakcji na problemy, które mogą przydarzyć się na szosie. Gdy chodzi o przyrządy używane podczas badań, wspomnieć musimy w szczególności miernik czasu reakcji oraz aparat Piórkowskiego.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]