Alkoholizm

Alkoholizm

Granica między świadomym spożyciem napojów z procentami, a bardzo jest naprawdę trudna do ustalenia. Nawet, jeśli ktoś sądzi, że sobie z tym radzi, w opinii lekarza jest już uzależniony. Jak więc zdiagnozować alkoholizm i co zrobić, by pomóc nie stroniącemu od mocnych trunków bliskiemu?

Regularne picie – objaw alkoholizmu

Dla zdiagnozowania nałogu alkoholowego nie liczy się moc pitego alkoholu. Liczy się zaś to, jak często nasz bliski ma ochotę na alkohol – jeśli zdarza się to regularnie, potraktuj to jako znak ostrzegawczy.

Fazy alkoholizmu

Alkoholizm z początku wygląda niewinnie – uzależniony dostrzega, że alkohol daje możliwość oddalić się od kłopotów, a jego tolerancja powoli rośnie. Następne stadium zdiagnozujesz, gdy chory zacznie zapominać, co działo się po wypiciu. Trzecie i czwarte stadium oznaczają brak kontroli nad spożyciem i notoryczne upijanie się.

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm jest widoczny tak w zachowaniu uzależnionego, jak i stanie jego zdrowia. Zacznij działać kiedy dostrzeżesz, że twój bliski traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami lub obsesyjnie szuka sposobności do sięgnięcia po kieliszek. Twój niepokój powinny także spowodować worki pod oczami, drżenie kończyn oraz chudnięcie.

Leczenie alkoholizmu

Oczekiwane rezultaty przyniesie terapia z udziałem innych alkoholików. Często sięga się również po właściwe leki, ale na sukces ma wpływ zwłaszcza wola chorego. Alkoholizm jest przewlekłym schorzeniem – ze względu na to warto zdać sobie sprawę z tego, jak istotne jest to, by pod żadnym pozorem nie sięgnął po napoje z procentami.