Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Dowiedz się, gdzie kupić literaturę kryminalną.

Nie da się ukryć, iż ogromna grupa ludzi to fani koszmarnych opowieści. Niektórzy preferują opowiadania na granicy gore, inni lubią zagłębiać się w głębokie zakamarki pogmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców czy okrutnych zbirów. W natłoku podcastów i kanałów telewizyjnych, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym historie z życia wzięte oraz te zupełnie fikcyjne, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego czuć niepokój?

Amator kryminałów oraz horrorów w okamgnieniu powie, iż idzie o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając bądź oglądając horrory chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się silnemu uczuciu strachu, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Obecnie nie ma dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to zazwyczaj niestabilnością finansową, pracą lub zdrowiem. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. To dlatego bajki Andersena oraz braci Grimm mają częstokroć tak straszny i makabryczny charakter – w ten sposób baśnie te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, informując je jednocześnie, że dobro czasem nie zwycięża.

Książki thrillery wyzwalają lepiej emocje niż ich filmowe ekranizacje

XXI w. to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują mini serialu czy też filmu na wieczór, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Pasjonaci klimatycznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które oferowane są na bardziej czy mniej znanych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, często te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie zapewnia porównywalnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść horror czy kryminalną, konsumuje się inaczej niż serial – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każda rozmowa, dygresja bądź bohater (a także postać z czwartego planu) ma wpływ na kształtowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika na ogół stopniowo, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę opisanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeżeli wobec tego lubisz czytać i znajdujesz na to chwilę, pozwól się ponieść książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa