Tani węgiel

Tani węgiel

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas staje przed dylematem, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą substancji opałowych z pewnością wpływa na to, że nie możemy narzekać na mały wybór. Niejednokrotnie szukamy jednak najtańszych rozwiązań. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Węgiel tani i drogi

Powszechnie znane są klasyfikacje węgla na brunatny i kamienny. Jeżeli chodzi o relację tani-drogi to jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on również o tym, czy węgiel będzie droższy, czy też tańszy. Węgiel kamienny jest stanowczo droższy, niż brunatny. Jego zakup może być jednak dużo bardziej opłacalny, gdyż ma on więcej kalorii, a w konsekwencji – spalimy go mniej, niż tańszej odmiany.
Sezonowe wahania w cenach węgla wpływają na to, że z pewnością nabędziemy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. Istotne znaczenie dla tego, jak tanio kupimy węgiel ma też sytuacja polityczna w danym kraju. Największe znaczenie w tym obszarze mają oczywiście nastroje w krajach eksportujących węgiel.