Szukasz ubranka na chrzest? Sprawdź nasz poradnik

Szukasz ubranka na chrzest? Sprawdź nasz poradnik

Odświętne ubranka do chrztu wyrażają oczyszczenie naszej pociechy z występku Adama i Ewy i wkroczenie do zbiorowości kościelnej. Przypomnijmy co symbolizuje ten zwyczaj i w jakich miejscach można kupić najlepsze szatki na na to wydarzenie.

Jak powinno wyglądać ubranko do chrztu?

Chrzest jest najistotniejszym zwyczajem, który włącza niemowlę do chrześcijańskiej zbiorowości. W wielowiekowej tradycji przyjmuje się, że to rodzic chrzestny kupuje ubranka do chrztu. Tradycyjna szatka jest utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej, zawiera również imię pociechy oraz ewentualnie dzień uroczystości. Jasna kolorystyka wyraża bezgrzeszność, niewinność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Kiedyś ubranko do chrztu było w formie długiej szatki, jednak dzisiejsze trendy są niezwykle różnorodne. Wśród najchętniej dobieranych strojów dominują miniaturowe garniturki, zwiewne sukienki, rozczulające szydełkowe buty. Rodziny nierzadko decydują się na muszki, strojne opaski na głowę, samodzielnie wykonywane narzutki.

Czy w sklepach on-line można kupić ubranko do chrztu?

W sklepach internetowych znajdziemy różnorodny wybór akcesoriów liturgicznych. Tam ubranka do chrztu są nawet 15% bardziej korzystne pod względem ceny niż w tradycyjnych butikach. Możemy tutaj znaleźć całe zestawy, zawierające różne elementy (takie jak sweterek, buciki, spodenki). Jeśli chodzi o kolory, to modne są rozmyte beże, złoty, pastele, jednak chrzestni decydują się także na bardziej charakterystyczne detale (przykładowo fioletowe krawaciki u chłopców). Pamiętajmy jednak, żeby ubranko do chrztu było utrzymane w dobrym guście.