Rękodzieło artystyczne – anioły drewniane i szopki

Rękodzieło artystyczne – anioły drewniane i szopki

Dzieła sporządzane przez rodzimych artystów ludowych, bardzo wyraziste, ale też o całkiem prostym wyglądzie, od dziesięcioleci zachwycają odbiorców. Nawet współcześnie nieomal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – alegoria ochrony, troski oraz dobra

Rzeźba w drewnie od setek lat jest ważną częścią rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były najczęściej z kultem religijnym – w siołach oraz niewielkich miastach powstawały setki kapliczek, które lokalni artyści wypełniali „świątkami”, a więc figurami religijnymi sporządzonymi z łatwego w obróbce, miękkiego gatunku drzewa. I chociaż obecnie rzadko tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły w takiej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracyjny mieszkań. Dlaczego jednak anioły? Dlatego, że to alegoria ochrony, dobra i troskliwości. Taka statuetka jednoznacznie asocjuje się z protektorem ogniska domowego. Anioły drewniane wyrzeźbione w stylu sztuki ludowej cechują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest niepowtarzalny. Nie może zatem dziwić, że stanowią one też jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – od wieków związana z miastem Kraków

Drugim reprezentantem rodzimego rękodzieła jest szopka krakowska. Szopki są mocno powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich materiałów, zwykle z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoją strukturą odzwierciedlają reprezentatywne krakowskie zabytki. Od lat 30-tych XX wieku w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozlicznych rozmiarach. Te konkursowe mają nawet parę metrów wysokości, jednak równie popularne są też małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt umieszczają pod świątecznym drzewkiem.

Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl