Nie ma dużej ilości sportów, które można ćwiczyć bez potrzeby wykorzystania jakichś akcesoriów. Także w niektórych dyscyplinach indywidualnych, np. tych z dziedziny gimnastyki czy lekkoatletyki, należy zaopatrzyć się w dysk lub oszczep. Jednakże najpopularniejszym na całym globie sprzętem sportowym, spotykanym w rozmaitych sportach zespołowych (i nie tylko), są piłki. W tym wpisie przybliżamy charakterystykę trzech piłek używanych w sportach popularnych wśród Polaków.
Czym różnią się od siebie piłki do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej?
1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który wypatrzyć można w pokoju każdego nastolatka, a obecnie i niejednej dziewczynki, dlatego że o zawodowej karierze w piłce nożnej coraz częściej marzą też panie. Piłka do “nogi” waży zwykle 410-450 gramów, a jej obwód musi oscylować w przedziale 0,68-0,70 metra. Kiedyś piłki te szyto z prawdziwej skóry, współcześnie używana do tego jest głównie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwano “biedronką” ze względu na charakterystyczne czarne łatki, które musiały być dostrzegalne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dzisiaj piłki do „nogi” wytwarzane są w tysiącach fantazyjnych wzorów i kolorów, a większość popularnych wydarzeń futbolowych ma swój oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza niż ta do „nogi”, bowiem jej obwód ma od 65 do 67 centymetrów. Jest od niej niemniej jednak zdecydowanie lżejsza – jej ciężar to ok. 260-280 g. Wewnątrz mieści się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a skórzaną osłoną (także w większości wypadków wykonaną ze skóry syntetycznej) znajduje się wyściółka z nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wersji beach oraz indoor.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z zaprezentowanych tu piłek, ale co istotne jej rozmiary oraz wagą są dostosowywane w zależności od tego, przez kogo piłka jest być używana. Inne rozmiary mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych wymiarach dedykowany jest dla najmłodszych dzieci. Z tej przyczyny waga piłek dla szczypiornistów to między 260 aż do 475 gramów, a ich obwód – 46 do nawet 60 cm. Dętka tych piłek powinna być szczególnie mocna, toteż zazwyczaj wykonywana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia z kolei powinna dobrze przylegać do dłoni.
Czy uprawiamy sport jedynie hobbystycznie, czy jesteśmy zawodowymi graczami, powinno się inwestować w sprzęt wysokiej klasy. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort podczas gry – lepsza piłka z pewnością będzie służyć też zdecydowanie dłużej.
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]