Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

Kliknij tu, aby zamówić orynnowanie dachu.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak montaż rynien. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – co wybrać?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku materiałów – między innymi z metalu lub plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy więc przedyskutować ze specjalistą.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08