Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Dowiedz się, gdzie kupić łańcuch śniegowy

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]