Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Szukasz kantara sznurkowego? Wejdź na horse-trade.pl

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny musi on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na które jego cechy warto zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sklepach znajdziemy różne rodzaje kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo syntetycznym lub prawdziwym futerkiem, które da się odpinać celem konserwacji. Kantar tego rodzaju wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni huculskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]