Impregnat do odzieży – kiedy po niego sięgnąć?

Impregnat do odzieży – kiedy po niego sięgnąć?

Tkaniny hydrofobowe stosowane są w wielu dziedzinach. Najbardziej potrzebne są rzecz jasna w trekkingu oraz różnych rodzajach aktywności sportowej. Są bowiem wykorzystywane do wytwarzania odzieży wodoodpornej, jak również namiotów i płacht biwakowych, a te gwarantują wygodne noclegi. Powinniśmy jednak pamiętać, że oddychające właściwości kurtek wodoodpornych z biegiem lat się pogarszają, wskutek czego te nie zapewniają już wystarczającej ochrony przed wilgocią. W takich sytuacjach nie musimy jednak nabywać nowych ubrań – korzystając z odpowiednich preparatów bez trudu odnowimy ich właściwości. Po jakiego rodzaju preparaty zatem sięgnąć, kiedy odzież przeciwdeszczowa wchłania wilgoć?

Co to jest impregnat do odzieży?

Impregnat do odzieży jego właściwości zawdzięcza specjalnie dobranym składnikom, których atomy wnikają dogłębnie w strukturę materiału. Ten dzięki temu odprowadza krople wody, które nie wnikają do spodniej warstwy. Powinniśmy przy tym nie zapominać, iż chociaż impregnat do odzieży jest bardzo efektywny, to nie zapewnia stuprocentowej ochrony – po kilkunastu godzinach chodzenia w intensywnym deszczu może nie zablokować wilgoci. Zabezpieczona odzież jest wodoodporna przez dany czas – dla najskuteczniejszych środków jest to około 5 prań.

Jak korzystać z impregnatu do odzieży?

Impregnat do odzieży może być stosowany do różnych powierzchni – zarówno odzieży przeciwdeszczowej czy plandek, jak i foteli w samochodzie, kurtek skórzanych czy obuwia. Jego zastosowanie z pewnością nie sprawi większych problemów. Wystarczy tylko pokryć dokładnie wyszorowaną nawierzchnię, korzystając z dostarczonego do środka spryskiwacza lub pistoletu do farb. Możemy również wymieszać środek w proporcji 2/3, a następnie włożyć do niego odzież. Bez względu na to, jaką metodę wykorzystamy, na m2 tkaniny potrzebować będziemy od trzydziestu do stu ml impregnatu.