Czapsy i sztylpy czy oficerki – co wybrać i gdzie kupić?

Czapsy i sztylpy czy oficerki – co wybrać i gdzie kupić?

Dowiedz się więcej o sztylpach skórzanych

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najlepszymobuwiem do jazdy konnej są oficerki – skórzane buty z długą cholewą do kolan. I chociaż rzeczywiście w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się znakomicie, nie znaczy, że nie mają wad. Najistotniejszą z nich jest ich koszt – najlepsze fasony oficerek mogą kosztować aż kilka tysięcy PLN. Ponadto, wkładanie oraz jazda w oficerkach może być w znacznym stopniu utrudnione ze uwagi na nieodzowność noszenia spodni z grubszej tkaniny, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewie buta. Na szczęście, czapsów i sztylp nie cechują te wady.

Czapsy i sztylpy jeździeckie – czym się charakteryzują

Sztylpy i czapsy to elementy zakładane na sztyblety, dające protekcję pozostałej partii nogi jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze chronią tylko łydkę sportowca, ponieważ kończą się na kolanie, zaś drugie – kończą się dopiero na pachwinie, gwarantując ochronę dla całej nogi. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są produkowane z różnych surowców. W sprzedaży zazwyczaj spotkamy czapsy i sztylpy skórzane, jednak poza nimi dostępne są też modele wykonane z tkaniny bądź tworzyw sztucznych.

Jakie sztylpy i czapsy wybrać?

Ostatnie wymienione wyżej rodzaje charakteryzuje znacznie niższa cena. Skutkiem tego są zalecane jeźdźcom z okrojonym budżetem oraz dzieciom, szybko wyrastającym z jednego rozmiaru. Warto zauważyć, że czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, więc lepiej nosi się je wiosną i latem. Szeroki wybór sztylp i czapsów wyszukamy w sklepach internetowych – fasony perfekcyjnie dobrane do swoich potrzeb nabędą zatem również jeźdźcy mieszkający w miastach, w których brak dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]