Cechy żywności ekologicznej

Cechy żywności ekologicznej

Dowiedz się, gdzie kupić żywność nieprzetworzoną.

Od szybkiego rozwoju branży spożywczej, który trwa od początku XX wieku, artykuły spożywane przez nas na co dzień zaczęto nagminnie nasycać różnorodnymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz razem z dojrzewającym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać następstwa dla ich zdrowia, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni wyrobów wytworzonych z eko żywności.

Żywność ekologiczna – rośliny hodowane z zachowaniem kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego

Aby dany wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł nazywać się „eko”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej sporządzone muszą uzyskać konkretne certyfikaty wydawane przez desygnowane do tego laboratoria. Fundamentalną jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia owoce i warzywa hodowano z zachowaniem wszystkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie używali syntetycznych nawozów ani pestycydów, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy powodują odkwaszenie gleby czy zatruwają wody gruntowe, a natryski upraw silnymi pestycydami nieraz skutkują obumieraniem pożytecznych pszczół. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy rośliny cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, że mniej tych szkodliwych związków dostanie się do ustroju ich konsumentów.

Zamawiasz ekologiczną żywność? Sprawdzaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność eko podlega stałej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym również w trakcie przewozu oraz przechowywania. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia kryteria, jego producent oprócz typowych informacji między innymi o warunkach składowania, kaloryczności, wadze netto, kraju produkcji składników czy terminie trwałości, musi również obligatoryjnie wskazać numer ID organu kontrolnego dany artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt liścia. Szukając ekologicznych przetworów warto zatem czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o otrzymanych certyfikatach.

"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]