Blenda fotograficzna – która będzie najlepsza?

Blenda fotograficzna – która będzie najlepsza?

Blenda fotograficzna to najlepsze wyjście dla różnych fotografów potrzebujących sposobu na lepsze doświetlenie ich fotografii. Jej działanie jest proste – po prostu oddaje światło odblaskową powierzchnią. Do wykonywania fotografii portretowych wykorzystuje się przede wszystkim modele o niedużej średnicy, natomiast ujęcia z odległości najczęściej są robione za pomocą sporej blendy. Oprócz rozmiaru, istotny będzie także kolor ekranu, bo ten w ogromnym stopniu rzutuje na atmosferę zdjęcia. Jakie kolory może przybierać blenda fotograficzna? Jak dobrać odpowiedni model do danej sesji? Jak uniknąć pomyłek w plenerze i w atelier?

Blenda fotograficzna do zdjęć w studiu

Srebrna blenda fotograficzna wykorzystywana bywa zazwyczaj w czasie sesji wewnątrz. Jej zaletą okazuje się w szczególności to, że nie zniekształca barwy światła – z tego powodu bywa stosowana w zestawie z oświetleniem. Warto postawić na srebrną blendę fotograficzną, jeśli ważne będzie dla nas utrzymanie ciepłoty światła na fotografii. W przeciwnym wypadku lepszym wyjściem będzie blenda fotograficzna odmiennego koloru.

Blenda fotograficzna w złotym odcieniu

Złota blenda fotograficzna jest rekomendowana zwłaszcza wówczas, kiedy ważne będzie dla nas ocieplenie kolorów na zdjęciu. Nierzadko wykorzystuje się ją w czasie fotografowania na dworze – szczególnie w ciepły dzień i do wykonywania fotografii na łonie przyrody. Złota blenda fotograficzna sprawia, iż światło przywodzi na myśl promienie słońca, a to korzystnie rzutuje na atmosferę dzieła.

Biała blenda fotograficzna

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, jeśli chcemy uzyskać miękkie światło. Oprócz tego doskonale sprawdza się do zasłaniania słońca – dzięki temu stosuje się ją między innymi podczas sesji odbywających się w upalne dni na plaży. Warto też zauważyć, iż dostępne są wielofunkcyjne blendy fotograficzne z wymienianymi ekranami.